Pas sanksioneve nga BE-ja, bizneset ruse ‘pushtojnë’ Serbinë – mbi 9000 janë hapur në dy vitet e fundit

Pas sanksioneve nga BE-ja, bizneset ruse ‘pushtojnë’ Serbinë – mbi 9000 janë hapur në dy vitet e fundit

Kompanitë ruse kanë hapur gati 12 mijë degë në Serbi, Emiratet e Bashkuara Arabe, Armeni dhe Kirgistan që nga viti 2022, raportoi të hënën gazeta ruse Izvestia, duke cituar të dhënat e industrisë.

Serbia kryeson listën me mbi 9000 degë të reja, duke përfshirë dyqane online, kopshte, objekte prodhuese, kompani të pasurive të paluajtshme dhe hapësira bashkëpunimi, si dhe firma këshilluese ligjore dhe biznesi, sipas hulumtimit të firmës konsulente Finionm.

“Kompanitë ruse në vendet mike po ecin mirë, megjithëse ndonjëherë përballen me vështirësi në lidhje me rregulloret lokale bankare dhe përpunimin e pagesave”, tha CEO dhe themeluesi i Finion, Vyacheslav Kartamishev.

Ai vuri në dukje se numri i qytetarëve rusë që jetojnë në Serbi është rritur në 200 mijë, raporton The Geopost.

Kartamishev ia atribuoi zgjerimin e biznesit në vendet mike të Rusisë kushteve të favorshme si ulja e taksave, mundësitë për të rritur eksportet dhe prania më e madhe e rusëve në këto vende.

Ekonomistët e kanë lidhur zgjerimin e kompanive ruse në këto vende me llogaritë e qindra kompanive dhe ndërmarrjeve ruse që janë mbyllur në Bashkimin Evropian për shkak të sanksioneve që lidhen me Ukrainën.

Serbia është i vetmi vend përveç Bjellorusisë që ka refuzuar të vendosë sanksione ndaj aleatit të saj Rusinë, pavarësisht luftës brutale në Ukrainë.

Bota Lajme