Meta ngrin llogaritë e liderit iranian Ali Khamenei

Meta ngrin llogaritë e liderit iranian Ali Khamenei

Kompania teknologjike Meta ka ngrirë llogaritë e liderit suprem iranian Ali Khamenei në Instagram nën arsyetimin se ka bërë shkelje të përsëritura të politikës së tij të rrezikshme të organizatave dhe individëve, teksa ka bërë thirrje të vazhdueshme për fshirjen e Izraelit nga harta, raportoi të enjten “Daily Mail”.
Të dy llogaritë e Khameneit në gjuhën perse dhe angleze – të cilat kishin më shumë se 5.1 milionë dhe 204,000 ndjekës – u pezulluan të enjten pas presionit nga grupet pro-izraelite.

“Kemi hequr këto llogari për shkelje të vazhdueshme të politikës sonë të Organizatave dhe Individëve të Rrezikshëm”, ka thënë një zëdhënës i Metas për “Middle East Eye” pas vendimit.

Udhëheqësi iranian, i cili është gjithashtu kreu i shtetit më jetëgjatë në Lindjen e Mesme, është akuzuar se ka lavdëruar sulmin e 7 tetorit nga grupi terrorist palestinez Hamas, i cili la rreth 1200 të vdekur.

Khamenei ka përsëritur dëshirën e tij për të shkatërruar Izraelin kohët e fundit, duke përfshirë një postim tjetër X nga 23 dhjetori, së bashku me një fotografi të tij duke përshëndetur fansat.

“Kurrë mos dyshoni se regjimi armiqësor, uzurpator sionist do të fshihet nga harta e botës ndonjëherë. Dashtë Zoti, kjo të ndodhë në të ardhmen”, ka shkruar ai.

Khamenei gjithashtu ka mbështetur publikisht sulmet ndaj anijeve në Detin e Kuq nga rebelët Houthi të Jemenit.

Bota Më të fundit