Lajme

Tech

Kulturë

Shkup: U hap edicioni i 36-të i Panairit të Librit

Shumë nxënës të shkollave të mesme kishin ardhur në hapjen e edicionit të 36-të të Panairit të Librit në Shkup i cili këtë vit mban moton “Historia lexohet”. Ndër titujt që më shumë u interesojnë të rinjve janë ato të historisë. “Unë  i dua shumë librat dhe më mbushet zemra kur shoh kaq libra në…

Shkup: U hap edicioni i 36-të i Panairit të Librit
Kulturë Vendi
Zgjidhet fotografia gazetareske për vitin 2024, pa fjalë tregon për një humbje të paimagjinueshme
Bota Kulturë Lajme

Zgjidhet fotografia gazetareske për vitin 2024, pa fjalë tregon për një humbje të paimagjinueshme

Fotografi i Reuters Mohamed Salem nga Palestina është shpallur fituesi i çmimit botëror 2024 për fotografinë gazetareske. Fotografia e zgjedhur tregon Inas Abu Maamar (36) duke mbajtur trupin e kushëririt të saj Sali (5), i cili u vra, së bashku me nënën dhe motrën, kur një raketë izraelite goditi shtëpinë e tyre në Khan Younis,…

Sot dyert e muzeve dhe lokaliteteve arkeologjike do të jenë të hapura dhe pa pagesë për të gjithë

Sot hyrja në të gjithë muzetë dhe zonat arkeologjike në vend do të jetë falas, për nder të Ditës Botërore të Monumenteve dhe Vendeve Arkeologjike. Ministria e Kulturës njofton se institucionet shtetërore në fushën e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore do të jenë të hapura gjatë gjithë ditës. Do të jenë të hapura dyert e institucioneve…

Sot dyert e muzeve dhe lokaliteteve arkeologjike do të jenë të hapura dhe pa pagesë për të gjithë
Kulturë Lajme Vendi
Mbi tre mijë të punësuar në kulturë pa paga, prej nesër nisin me protesta
Kulturë Lajme Vendi

Mbi tre mijë të punësuar në kulturë pa paga, prej nesër nisin me protesta

Punonjësit e institucioneve të kulturës nga nesër nisin protestat të cilat nuk do të ndalen deri në marrjen e pagës së muajit mars në përputhje me marrëveshjet kolektive. Siç njoftoi në konferencën e sotme kryetarja e Sindikatës së punëtorëve të kulturës Vera Atanasovska, paditë për vonesën e pagave janë në proces. Protestat do të zhvillohen…

Gjendet përkrenarja ilire 2500 vjeçare në Kroaci

Katër vjet pas zbulimit fantastik të një helmete ilire 2500 vjeçare nga Zakotoreci i Peljesacit, arkeologët gjetën më 11 prill, pothuajse në të njëjtin vend, edhe një tjetër helmetë, e cila është akoma edhe më e vjetër. Lajmin u bë i ditur nga Marta Kalebota, arkeologe kroate nga Muzeu i Qytetit të Korculës dhe anëtare…

Gjendet përkrenarja ilire 2500 vjeçare në Kroaci
Kulturë Lajme

Shëndeti

Shkup: Kolla e keqe po merr hov, KSI kërkon që të shpallet epidemi

Komisioni për Sëmundje Infektive ka kërkuar që të shpallet epidemi në Qytetin e  Shkupit, pasi ka shqyrtuar gjendjen me kollën e keqe në vend ku janë regjistruar 14 raste. Kryetari i KSI-së Aleksandar Petliçkovskit në konferencën për media u shpreh se edhe përkundër se epidemia tingëllon ashpër, qëllimi është që institucionet më lehtë të përballen…

Shkup: Kolla e keqe po merr hov, KSI kërkon që të shpallet epidemi
Lajme Shëndeti Vendi
Pse nuk duhet të konsumojmë pije të gazuara, ja si na dëmtojnë shëndetin
Lajme Shëndeti

Pse nuk duhet të konsumojmë pije të gazuara, ja si na dëmtojnë shëndetin

Konsumimi i pijeve të gazuara është i dëmshëm për shëndetin. Më poshtë po ju sjellim disa arsye pse: Sheqeri - Vetëm një kënaçe me pije të gazuar përmban 10 lugë çaji sheqer. Kjo sasi sheqeri, për më tepër në formë të lëngët, rrit jashtë mase nivelin e sheqerit dhe shkakton reaksion të insulinës në trup.…

Fëmijët që konsumojnë pije energjike janë më të prirur ndaj çrregullimeve të shëndetit mendor

Një studim i fundit nga Universiteti i Newcastle dhe Teesside ka zbuluar se fëmijët që konsumojnë pije energjike janë më të prirur ndaj çrregullimeve të shëndetit mendor. Sipas hulumtimit, pijet energjike mund të kenë një efekt negativ në trurin e fëmijëve, duke rritur rrezikun e problemeve mendore si ADHD, depresionin, ankthin dhe mendimet për vetëvrasje.…

Fëmijët që konsumojnë pije energjike janë më të prirur ndaj çrregullimeve të shëndetit mendor
Lajme Shëndeti
Mbipesha, shkaktari kryesor i sëmundjes së diabetit
Shëndeti

Mbipesha, shkaktari kryesor i sëmundjes së diabetit

Mbipesha, sipas ekspertëve, përshkruhet si një ftesë e hapur për shfaqjen e diabetit të tipit 2. 8 Simptomat e pazakonta të diabetit të tipit 2: I njëjti studim thotë se përveç simptomave të njohura, sëmundja e diabetit të tipit 2 shoqërohet edhe me disa simptoma të tjera befasuese. Bëhet fjalë për: Erë e gojës me…

Kura shekullore për pastrimin e gjakut dhe forcimin e imunitetit

Përpara mjekësisë moderne, qytetërime të ndryshme kanë shfrytëzuar dhuratat bujare të natyrës për të shëruar dhe trajtuar sëmundje të ndryshme. Një prej kombinimeve më efikase të produkteve natyrale është ai i hudhrës, rrikës pikante, uthullës, qepës dhe xhenxhefilit. Toniku i formuar nga këto përbërës konsiderohet një antibiotik shumë i fuqishëm kundër baktereve, mykut dhe virozave.…

Kura shekullore për pastrimin e gjakut dhe forcimin e imunitetit
Shëndeti