Vdesin binjakët e bashkuar më të vjetër në botë!

Vdesin binjakët e bashkuar më të vjetër në botë!

Binjakët e bashkuar, më të vjetër në botë kanë vdekur në moshën 62-vjeçare.

Lori dhe George Schappell kanë lindur në vitin 1961 në Pensilvani me kafka pjesërisht të shkrira dhe enë të përbashkëta vitale të gjakut dhe 30% të trurit të tyre, raportoi Guinness World Records.

Dyshja vdiq më 7 prill, në Spitalin e Universitetit të Pensilvanisë, sipas një nekrologjie të postuar në internet nga Leibensperger Funeral Homes. Shkaku i vdekjes mbetet i panjohur.

Duke mbajtur titullin e binjakëve të bashkuar më të vjetër në botë që nga viti 2022, ata u bënë gjithashtu binjakët e parë të bashkuar të të njëjtit seks që u identifikuan si gjini të ndryshme pasi George doli si transgjinor në 2007.

Binjakët Schappell kundërshtuan të gjitha parashikimet mjekësore ku thanë se nuk do të jetonin më shumë se 30 vjeç dhe arritën të jetonin jetë të ndara pavarësisht se ishin të lidhur.

George gëzoi një karrierë të suksesshme si këngëtar, sipas Guinness World Records, ndërsa Lori ishte një fituese e trofeut. Ata gjithashtu u shfaqën në dokumentarë të shumtë dhe në ITV’s This Morning në shtator 2011 për të diskutuar mbi jetën e tyre.

Lori ishte e shëndetshme, por Xhorxhi, i cili kishte spina bifida, ishte i kufizuar në një karrige me rrota, i shtyrë nga motra e tij binjake. Ata jetonin në një apartament me dy dhoma gjumi në Pensilvani dhe ishin në gjendje të praktikonin hobi të veçantë dhe të bënin dush individualisht.

Kur u pyetën nëse dëshironin të ndaheshin në një dokumentar të vitit 1997, George tha: Absolutisht jo. Teoria ime është: pse të rregullojmë atë që nuk është prishur?

Sipas nekrologjisë, Lori dhe George kanë lënë pas babanë e tyre, gjashtë vëllezërit e motrat, disa mbesa dhe nipër, dhe një familje e gjerë miqsh.

Lajme