VMRO shpalos sot emrat e ministrave të saj

VMRO shpalos sot emrat e ministrave të saj

Komiteti Ekzekutiv dhe ai Qendror i VMRO-DPMNE-së duhet të përcaktojnë kandidatët për ministra nga koalicioni “Maqedonia juaj” e udhëhequr nga partia e mandatarit Hristijan Mickoski.

Këtë ai e ka bërë të ditur katër ditë më parë, ndërsa ka sqaruar se të martën, më 18 qershor, në Kuvend do të dorëzohet lista zyrtare e kandidatëve për anëtarë të qeverisë së re.

Në qeveri do të marrin pjesë përfaqësues të koalicionit “Maqedonia juaj”, VLEN dhe nga partia ZNAM.

Mickoski në një deklaratë ditë më parë ka konfirmuar se opozitë do të jetë koalicioni “Fronti Evropian” i udhëhequr nga BDI, koalicioni “Ardhmëria Evropiane” e udhëhequr nga LSDM dhe partia E Majta.

Edhe pse në opinion tashmë po përmenden emra konkretë për portofole të caktuara, propozimet zyrtare për ministra janë bërë të ditur për momentin nga Besa, ZNAM dhe Alternativa, të cilat janë përcaktuar nga organet e tyre partiake.

Besa të Biljal Kasamit, e cila është pjesë e koalicionit VLEN, vendosi në mbledhjen e së enjtes që të propozojë Fatmir Limanin – ministër i Politikës Sociale, Demografisë dhe Rinisë, Besar Durmishin – për Ministër të Ekonomisë. Qeveria e re dhe e Punës dhe Sedat Suleimani për zëvendësministër të Kulturës dhe Turizmit.

Kryesia qendrore e Alternativës, nga ana tjetër, mbrëmë zgjodhi Orhan Murtezanin për ministër të Çështjeve Evropiane, Lulzim Aliun për zëvendësministër të Arsimit dhe Shkencës dhe Safiye Sadiki-Shainin për zëvendësministre për Sistemin Politik dhe Ndër Marrëdhëniet me Komunitetin.

Kryetari aktual i kësaj partie, Afrim Gashi, është kryetar i Kuvendit.

Nga partnerët e tjerë në koalicionin “Vredi”, sipas deklaratave në media, është e sigurt që kreu i Lëvizjes Demokratike, Izet Majiti, do të jetë zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i ekologjisë, dhe kryetar i Aleancës. për shqiptarët, Arben Taravari do të jetë ministër i Shëndetësisë.

Në seancën e Bordit Qendror të partisë, Lëvizja ZNAM – Për Maqedoninë tonë të premten përcaktoi kandidatët e saj me të cilët do të marrë pjesë në Qeveri – Igor Filkov është kandidati i tyre për ministër të drejtësisë, ndërsa Goran Minçev – kandidat për ministër të administratës publike. .

Nga partia e Maksim Dimitrievskit njoftuan se janë duke negociuar edhe për dy pozita zëvendësministrore, por portofolet nuk janë përcaktuar dhe një nga tre nënkryetarët e Kuvendit është një nga radhët e tyre – deputetja Vesna Bendevska.

Lajme Më të fundit Vendi