Disa viktima nga të shtënat në qendër të Pragës/ Ministri i Brendshëm: Sulmuesi u vra

Disa viktima nga të shtënat në qendër të Pragës/ Ministri i Brendshëm: Sulmuesi u vra

Një të shtëna në qendër të Pragës ka vrarë një numër të paspecifikuar njerëzish dhe ka plagosur të tjerë.

Policia nuk dha detaje rreth viktimave apo rrethanave të të shtënat me armë zjarri të së enjtes në kryeqytetin e Republikës Çeke. Ata thonë se oficerët u vendosën për shkak të të shtënave në një shkollë në sheshin Jan Palach.

Fakulteti filozofik i Universitetit Charles dhe Akademia e Arteve, Arkitekturës dhe Dizajnit ndodhen në atë zonë. Departamenti i policisë tha se sheshi është mbyllur dhe u bëri thirrje njerëzve të largohen nga rrugët përreth dhe të qëndrojnë brenda.

Jana Postova, një zëdhënëse e shërbimit të shpëtimit të Pragës, konfirmoi se shumë njerëz u plagosën, por nuk kishte detaje.
Ministri i Brendshëm Vit Rakusan tha për televizionin publik çek se personi që hapi zjarr ishte i vdekur.

Bota Lajme Rajoni